Wizyta u dentysty - nie ma powodów do obaw - Dla stomatologów

Klinika stomatologiczna Gliwice

Rozróżnianie między stomatologiem, a dentystą


Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jedna

Wizyta u dentysty - nie ma powodów do obaw - Dla stomatologów Klinika stomatologiczna Gliwice
k, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.


Zasady leczenia zębów u dzieci

Dentyści zajmujący się leczeniem zębów u dzieci starają się o to, aby takie leczenie było przeprowadzane w sposób jak najbardziej dla nich bezstresowy. Dlatego starają się przeprowadzać takie leczenie pod odpowiednim znieczuleniem. Poza tym sięgają po odpowiednie narzędzia pozwalające im na dokładne ustalenie stanu uzębienia u dzieci i zaplanowanie procesu leczenia. Starają się sięgać po inne środki niż w przypadku osób dorosłych. Dlatego wykorzystują na przykład kolorowe plomby i pozwalają dzieciom wybrać kolor swoich plomb. Dzięki temu dzieci mogą na chwilę oderwać się od samego leczenia zębów. Jednak podstawową zasadą leczenia zębów u dzieci pozostaje fakt, że trzeba starać się o ratowanie wszystkich zębów nawet, jeżeli trzeba byłoby wykonać bardziej specjalistyczne zabiegi.

Szkolne badania stomatologiczne wykonywane są w takich placówkach, w których pracują dentyści. Mogą oni przeprowadzać podstawowe przeglądy stomatologiczne i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma skierowanie do innego gabinetu dentystycznego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko musi skorzystać z pomocy ortodonty. Zdarza się, że problemy dziecka ze zgryzem nie są jeszcze widoczne dla rodziców i tylko fachowa ocena stanu uzębienia może pozwolić na ich zdiagnozowanie. Poza tym szkolni dentyści mogą skierować dziecko na zabieg ekstrakcji zęba.


Sposoby na wzmacnianie dziąseł

Dobry stan dziąseł jest bardzo ważny dla zdrowia zębów. Słabe dziąsła zaczynają krwawić podczas szczotkowania, a z czasem zęby źle trzymające się w dziąsłach mogą zacząć się ruszać, a nawet wypadać. Dlatego bardzo ważne jest, żeby utrzymywać dziąsła w dobrym stanie. Jeżeli problemy z dziąsłami są niewielkie, to wówczas wystarczy stosować specjalistyczne pasty do zębów, które będą je wzmacniały, a jednocześnie nie będą działały drażniąco na słabsze dziąsła. Zdarza się jednak, że samo używanie odpowiednich past do zębów nie wystarcza, a wówczas trzeba skorzystać z bardziej specjalistycznego leczenia dentystycznego. W szczególnych wypadkach pomóc mogą dopiero zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na dziąsłach.

W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele różnych past do zębów. Za najlepsze pasty do zębów można uznać te, które są polecane przez dentystów. Wśród nich można wyróżnić pasty do zębów dla dzieci oraz pasty do zębów dla dorosłych i specjalistyczne pasty do zębów przeznaczone na przykład dla osób posiadających problemy z dziąsłami. Pasty do zębów dla dzieci posiadają zwykle dobry smak i atrakcyjny kolor po to, żeby dzieci chętnie z nich korzystały. Jednak są one jednocześnie pouczane o tym, że nie wolno im połykać past do zębów nawet, jeżeli posiadają one bardzo dobry smak. Natomiast pasty do zębów dla dorosłych mogą być bardziej lub mniej miętowe i przeznaczone dla wszystkich lub dla osób chcących wybielić swoje zęby.



© 2019 http://dla-stomatologow.psiemaniery.com.pl/