ologii, którą jest stomatologia zachowawcza. Leczenie kanałowe zębów jest znane także pod inną, bardziej fachową nazwą endodoncji. Sam zabieg leczenia kanałowego ma na celu wyleczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba powstałych najczęściej na skutek próchnicy. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu tych przestrzeni oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. W leczeniu kanałowym często korzysta się z pomocy mikroskopu, dzięki któremu można precyzyjniej wyczyścić oraz wypełnić kanały zęba. Sam zabieg z pewnością nie należy do zbyt przyjemnych, dlatego warto odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty, a także stosować odpowiednią profilaktykę. Zdarza się, że leczenie kanałowe jest jedyną metodą uratowania zaatakowanego przez próchnicę zęba.
Zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez zespół
Stomatologia, znana również jako medycyna dentystyczna i jamy ustnej, jest gałęzią medycyny, która polega na badaniu, diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób, zaburzeń i stanów jamy ustnej, zwykle w uzębieniu, ale także błony śluzowej jamy ustnej i sąsiednich i powiązanych struktur i tkanek, szczególnie w okolicy szczękowo-twarzowej. Chociaż przede wszystkim kojarzy się z zębami wśród ogółu społeczeństwa, dziedzina stomatologii lub medycyny dentystycznej nie ogranicza się do zębów, ale obejmuje inne aspekty kompleksu czaszkowo-twarzowego, w tym staw skroniowo-żuchwowy i inne struktury wspierające, muskularne, limfatyczne, nerwowe, naczyniowe i anatomiczne.
Często uważa się, że stomatologia obejmuje obecnie w dużej mierze nieistniejącą specjalizację medyczną stomatologii. Protetyka również jest niesamowicie ważna. Zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez zespół dentystyczny, który często składa się z dentysty i pomocniczych urządzeń dentystycznych. Dentysta musi być bardzo ostrożny podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Uważa się, że chirurgia stomatologiczna była pierwszą specjalizacją medycyny. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, a osoba na tym stanowisku musi być doświadczona.
Klasyfikacja specjalności stomatologicznych
Stomatologia, będąca obszerną dziedziną medycyny, dzieli się na poszczególne specjalności, w ramach których wykonuje się określone zabiegi i działania. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć specjalności, chociażby takie, jak chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy ortodoncja. Innymi specjalizacjami, które wchodzą w skład stomatologii, są periodontologia, protetyka, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Można wyróżnić także specjalności z pogranicza innych nauk, takie jak zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług zahaczający o różne specjalizacje, jak stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia stomatologiczna. W ramach każdej ze specjalności wykonywane są określone zabiegi, na przykład leczenie kanałowe zębów, nazywane także leczeniem endodontycznym, należy do działu stomatologii zachowawczej. Wyrywanie zębów zaś zalicza się do specjalności zwanej chirurgią stomatologiczną, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny – stomatologii oraz chirurgii.