ologicznego przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. W razie potrzeby u osoby dorosłej wykonane zostanie zwykłe leczenie zębów. Będzie ono polegało na przeprowadzeniu szybkiego borowania i założeniu odpowiedniej plomby. Jeżeli próchnica stwierdzona u osoby dorosłej zdążyła się za bardzo rozwinąć potrzebne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego jednego z zębów. Będzie ona przeprowadzane podczas dwóch wizyt lekarskich i zostanie zakończone założeniem odpowiedniej plomby. W razie niepowodzenia trzeba będzie przeprowadzić ekstrakcję zepsutego zęba.
Wizyta u stomatologa – poradnik
Pierwsza wizyta u stomatologa dla dziecka może być bardzo dużym przeżyciem. Warto go do tego przygotować odpowiednią rozmową oraz informowaniem o tym, jak taka wizyta przebiega. Co ciekawe, dobry stomatolog kiedy dowie się, że dziecko jest u dentysty pierwszy raz także będzie się odpowiednio inaczej zachowywał. To interesujące, ale dobre podejście stomatologa, może mieć ogromny wpływ na postrzeganie tego zawodu przez małe dziecko. Jeśli wizyta zakończy się sukcesem i dziecko nie wyjdzie przerażone, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach i podczas następnych wizyt będzie podobnie. Wtedy nie trzeba będzie przygotowywać dziecka do wizyty u stomatologa praktycznie w ogóle.
Czy dentysta może popełnić błąd, a jeśli go popełni, to z jakimi skutkami jest to związane? Jak to wszystko wygląda w praktyce? Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że tak – dentyści popełniają błędy. Wiąże się to z koniecznością regularnego dbania o swoje uzębienie, które jeśli nie występuje powoduje ogromne skutki na jamie ustnej. Dentysta przeprowadzając badania robi wszystko co w jego mocy, aby pacjent był zadowolony. Niestety bywa też tak, że popełni błąd. Jeden błąd dentysty może kosztować pacjenta...na przykład ząb. To dlatego wybór dentysty jest kluczowy i trzeba go poczynić po odpowiednim przygotowaniu. Sugerujemy nie tylko czytanie opinii w internecie ale także zapoznanie się z różnymi opiniami swoich znajomych i doświadczeniem zawodowym każdego z dentystów.
Podstawowy fakt
Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.
W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia